نقاشی طبیعت

نقاشی طبیعت نوید باقرپور

آموزش طراحی با نوید باقرپور- عناصر اصلی بصری سلام دوستان نوید باقرپور هستم عاشق طبیعت , نقاشی و هنر در این مقاله با آموزش طراحی با نوید باقرپور در خدمت شما هستم

آموزش طراحی با نوید باقرپور- عناصر اصلی بصری(خط) : خط از دیدگاه ریاضی از به هم پیوستن نقطه­ها به وجود می­آید. دارای طول امّا فاقد عرض است، نشان دهنده جهت و موقعیت است و نیز مرز سطح را شکل می­دهد و آن را محدود می­کند. خط نیز به عنوان یک عنصر با ارزش بصری، در خود انرژی و نیروی زیادی ذخیره دارد، و در موقعیت­های متفاوت، عکس­العمل­های گوناگونی از خود نشان می­دهد. گاهی خط فعّال و پرانرژی است، مانند خطی که حرکت و فشار را القا می­کند، مثل مسیر پرتاب یک نیزه. گاهی خط ساکن و ایستا و بی تحرک است مانند مرز بین دو سطح رنگی «شکل5» و یا مرز بین حجم و فضا. خط گاهی منفی است و به صورت فضای خالی بین دو سطح دیده می­شود «شکل6 » و گاهی مجازی است، که به چشم دیده نمی­شود مانند فاصله­ی بین دو نقطه.

خط از عناصر بسیار ارزشمند هنرهای بصری و مهم­ترین عنصر «طراحی» است که در جریان آفرینش هنرهای تجسمی، نقشی اساسی را ایفا می­کند. خط اغلب بیان کننده­ی عواطف و احساسات و نشانگر تفکر و اندیشه و آرمان­های ذهنی هنرمند است.

خط یکی از عناصر اصلی طراحی است

خط یکی از عناصر اصلی طراحی است که بسته به محل قرارگیری می تواند ویژگی های مختلفی داشته باشد. خط می تواند صاف و یکنواخت بوده و در واقع بیانگر هیچ چیز نباشد. در این صورت خط عمدتاً وظیفه کمکی دارد ( از جمله این وظایف: جا دادن طرح در ورقه ، پیش نویس طرح کلی مدل، علامت­گذاری تناسب­ها و غیره).

خط هم چنین می تواند ویژگی مکانی داشته باشد که طراح آن را از لحاظ فرم و شرایط نور و محیط پیرامون در اختیار دارد. با نگاه کردن از روی دست استاد در روند کار آسان تر می توان به کنه خط مکانی پی برد: خط گاه شدت و ضعف می یابد یا با در آمیختن با محیط پیرامون به کلی محو می شود. سپس دوباره پدیدار و با تمام قدرت مداد نمایان می گردد.

در این رابطه طرح میکل آنژ بسیار فصیح و بارز است. اندام عريان مردانه در حرکتی تند         (شکل7)  . ویژگی متفاوت خط به هنرمند امکان می­دهد با حداکثر ایجاز، مسائل پلاستیکی و مکانی را حل کند؛ استاد با فشار نیرومند مداد نقاشی پای لخت را در پیش­زمینه می­کشد، با تماس­های سبک، قسمت بالایی بدن (تنه) ظاهر می­گردد که به عمق فرو می­رود. هر یک از خطوط طرح هم از لحاظ آناتومی و هم از لحاظ پیکرسازی به­جاست.

نقاشان مبتدی بدون درک اینکه خط در طراحی و نقاشی نتیجه کار سخت و پیچیده بر روی فرم است، معمولاً به خط صاف قراردادی و یکنواخت متوسل می­شوند. این خط با بی­تفاوتی یکسان محیط دور تا دور اندام، سنگ و درخت را ترسیم می­کند در حالی که نه فرم را منتقل می­سازد، نه نور و نه فضا را. چنین نقاشانی مطلقاً از طراحی مکانی شناخت ندارند و بیش از هر چیز به خطوط و اشکال ظاهری و بیرونی چیزها توجه می­نمایند و سعی می­کنند آن را به­طور مکانیکی کپی کنند تا بعداً ابعاد را با لکه­های جسته گریخته سایه­روشن­ها پر کنند.

در پایان می خواستم به چند نکته اشاره کنم : ما به هر یک از مبتدیان و دوست داران هنرهای تجسمی توصیه می کنیم به تنهایی کار نکنند ، بلکه بکوشند گروهی را تشکیل دهند و مکان مناسبی را پیدا کنند و به لوازم مناسب و ادبیات مناسب از لحاظ تئوری و عملی برای طراحی دست یابند. ارتباط داشتن با نزدیک ترین مدرسه نقاشی،ثبت نام  در آن ،یا مشاوره ضروریست.

 در این شرایط از طریق کار منظم و مرتب می توان به سواد حرفه ای طراحی دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *