سلام دوستان نوید باقرپور هستم عاشق طبیعت , نقاشی و هنر در این مقاله با آموزش طراحی با نوید باقرپور در خدمت شما هستم

آموزش طراحی با نوید باقرپور- نسبت­های اندام انسان در طراحی:

احساس تناسب یکی از اصلی­ترین عناصر در پروسه طراحی است. رعایت تناسب یعی توانایی مهار کردن اندازه­ها و ابعاد همه­ اجزای چیزی که به تصویر می­کشیم طبق نسبت­های بین خودشان و با کل .  این کار مستلزم حفظ مقیاس مورد نظر در طرحی است که اجرا می­کنیم و در عین حال امکان به تصویر کشیدن چشم­اندازها و مناظر عظیم و باشکوهی را در اختیار طراح قرار می­دهد.نسبت­های اندام انسان در طراحی

به این ترتیب برای کشیدن طرح انسان، بلندی قد با مقیاس شرطی مثلاً 25 سانتی­متر تعیین می­شود. اندازه سایر اندام­ها نیز متناسب با این مقیاس به دست می­آید. مقیاس از قبل داده می­شود نه این­که در طول کار به دست بیاید. با طراحی جزء به جزء در اکثر موارد مدل در ورقه جا نمی­گیرد و از بالا یا پایین کشیدگی پیدا می­کند. برای این که در تناسب­ها اشتباه نکنیم باید در ابتدا نسبت اندازه­های بزرگ و کلی را تعیین و سپس در آن­ها اندازه­های کوچک­تر را جدا کنیم.

عدم رعایت تناسب

عدم رعایت تناسب اصلاً مجاز نیست و به­ خصوص این امر در به تصویر کشیدن اندام و سر انسان محسوس است. در این مورد حتی ذره­ای تخطی و عدول، شباهت و کیفیت مدل را تحریف می­کند. بنابراین آموزش تناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. تناسب اندازه­های قسمت­های مختلف از قوانین خاصی پیروی می­کنند. این قوانین کمک می­کنند اشتباهات طراح آشکار شوند و او از آن­ها بر حذر باشد. مثلاً فاصله طبیعی بین دو چشم برابر است با طول یک چشم. با دانستن این نکته می­توان به آسانی نزدیکی یا دوری چشم­ها را در مدل تعیین نمود. همچنین دانستن نسبت­های زیر ضروری است:

اندام سر انسان بالغ از چانه تا فرق سر  یک هفتم تا یک هشتم کل بلندی اندام را تشکیل می دهد،          

فاصله نوک انگشتان دست از هم باز شده به طور افقی حدوداً برابر است با بلندی قد اندام، اندازه از بالای سر تا برجستگی باسن حدوداً برابر باشد با نصف کل قامت – دانستن این نکته به تعیین طول پاها و تنه شخص مورد نظر کمک می­کند.

اندازه­ی نسبی قسمت­های مختلف بدن انسان را به طور نمایان نشان می­دهد. نسبت­های اندام زنانه قدری متفاوت است: پیش سینه، و نیز لگن خاصره نسبت به اندام مردانه پهن تر است.

سر بچه نسبت به بدن به میزان قابل توجهی بزرگتر از این نسبت در انسان بالغ است.

 بسیاری از هنرمندان عهد باستان با مطالعه و بررسی دقیق نسبت های بدن انسان، قوانین ساختار هارمونیک آن را جستجو می کردند. در میان آنان بایستی در درجه اول از مجسمه سازان بونانی قرن­های پنجم و چهارم پیش از میلاد – پلی کلت، لیسیپ و نیز نقاشان عصر رنسانس – لئوناردو داوینچی، میکل آنجلو، و دورر نام برد.

نسبت­های اندام انسان در طراحی

نسبت­های اندام انسان را در طراحی میکل­آنژ نشان می­دهد که به هشت قسمت تقسیم می­شوند؛ هر یک ازآن­ها متناسب است با بزرگی اندازه سر . قسمت اول: سر، دوم: از چانه تا خط سینه، سوم: از سینه تا ناف، جهارم: ازناف تا نوک آلت، پنجم: از از نوک آلت تا وسط ران­ها، ششم: از وسط ران­ها تا زیر زانو، هفتم: از زیر زانو تا زیر ماهیچه و هشتم: از زیر ماهیچه تا کف پا. اندازه­گیری قامت در هشت قسمت برای افراد قد بلند به کار می­رود.

در پایان می خواستم به چند نکته اشاره کنم : ما به هر یک از مبتدیان و دوست داران هنرهای تجسمی توصیه می کنیم به تنهایی کار نکنند ، بلکه بکوشند گروهی را تشکیل دهند و مکان مناسبی را پیدا کنند و به لوازم مناسب و ادبیات مناسب از لحاظ تئوری و عملی برای طراحی دست یابند. ارتباط داشتن با نزدیک ترین مدرسه نقاشی،ثبت نام  در آن ،یا مشاوره ضروریست.

 در این شرایط از طریق کار منظم و مرتب می توان به سواد حرفه ای طراحی دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *