خصوصیات رنگ

سلام دوستان نوید باقرپور هستم عاشق طبیعت , نقاشی و هنر در این مقاله با آموزش طراحی کوتاه مدت با نوید باقرپور در خدمت شما هستم

طراحی کوتاه مدت

طراحی کوتاه مدت

آموزش طراحی با نوید باقرپور- طراحی کوتاه مدت:

درباره طراحی های کوتاه مدت (طرح ها و پیش نویس ها، طراحی و نقاشی از حفظ یا از روی تصور و تخیل) در مقاله ای مخصوص مفصلا صحبت خواهد شد.در این جا فقط همچون کارهای ضمیمه طرح مشقی (آموزشی) به آن ها اشاره می کنیم که این طرح مشقی برقرارکننده رابطه آن با خلاقیت است.

وظیفه طرح مشقی چیست؟

وظیفه طرح مشقی (تعلیمی) این است  که مدل را باهمه جزئیات بکشیم اما در عین حال واقعی ترین و اصلی ترین چیزها را برداریم،این کار باعث می شود جزئیات را آسان تر به خاطر بسپاریم و آن چه را می بینیم به راحتی بازآفرینی کنیم.

مدل هایی که در حالت مورد نظر هنرمند قرار می گیرند اکثرا نمی توانند برای  مدت طولانی آن حالت را با تمام فصاحت و بیان گری حفظ کنند.با گذشت اندک زمانی حالت آن ها سر زندگی خود را از دست می دهد. در این مورد مهارت بازگشتن به خاطره اولیه ازمدل،ابزاری بی همتاست.

برای آن که حالت لازم به تصویر داده شود،نمی توان طرحی از حفظ را از طرحی بر اساس تصور و تخیل تفکیک کرد.هنرمند با به  خاطر سپردن یک سری تأثرات و خاطرات حیاتی  و زنده ،گاهی اوقات آن ها را در یک پدیده خاص که در تصورات او هم چون ((تمثالی)) وجود دارد متحد می سازد.

منشیکف در جنگل توس

((منشیکف در جنگل توس)) این گونه در تخیل و.ای سوریکف ساخته شد. مدلی که او پیدا کرد ((یک معلم باز نشسته )) مسلما نمی توانست به تمامی در تابلو جای  بگیرد. خلق یک انسان  نجیب و متواضع در قالب پرتوان منشکیفی که زمانی وجود  داشته تنها در توان هنرمندی است که قادر باشد هم چیزهای واقعی را خوب تجسم کند و هم تخیلات را.

کار بر روی پرتره، از هنرمند نه تنها مهارت و استادی در طراحی بلکه قدرت کشف عمیق ویژگی خصوصیت شخصی را که پرتره اش را می کشد می طلبد. به همین دلیل پرتره هم زمان هم با مدل اجرا می شود و هم با تصویری که از شخص در ذهن پرورانده ایم.

ک.پ. برولف

با رجوع به گذشته می بینیم که همه هنرمندان برجسته هم با مدل کار کرده اند و هم از روی تصور و تخیل.ک.پ. برولف که استادی بی نظیر در طراحی از روی مدل بود، قادر  نمی بود  در تابلوی خود (( آخرین  روز پمپئی)) همه تنوعات و رنگارنگی احساسات و رنج های بشری را به تصویر کشد اگر از حافظه بصری و تیزبینی و دقت نظر برخوردار نبود.

روبنس

نقاش بزرگ اهل فلاندرز، روبنس  در اثر خود با قدرت استثنایی تخیل، تابلوهای شکار، و کارزار را ارائه می دهد. این صحنه ها با حرکات خشمگینانه انسان ها و حیوانات گویای مهارت زیاد و توانایی او در انتقال  واقعیات و گرفتن همه چیزهای جالب و جذاب  از آن هاست.

ما درباره طراحی مربوط به نقاشی حرف می زنیم، زیرا در کنار انتخاب های رنگی  تابلوی رئالیستی،تصور نمودن و خیال پردازی، در بیان آزاد افکار و احساسات هنرمند، ومطالعه دقیق جلوه های حیات و متعاقبا در مهارت دیدن و به خاطر سپردن ، یک نیاز خاص  و مبرم است.

چیستیاکف 

چیستیاکف  در پاسخ به سوالات اموزشی و هنری می گوید : ((در ابتدا باید آموخت که همه چیز را از مدل باید اقتباس کرد.پس از آموختن به اندازه کافی، سعی کرد بر مدل غلبه نمود واحاطه یافت)).

قدرت خلاقیت عبارت است از توانایی تحقق بخشیدن به جهان مادی و قابل رویت به شکل هنری،چه چیزی می تواند در زندگی زشت تر و نفرت انگیزتر از خفه کردن انسان با مار بوا باشد در فیلم (( شکارچی کائوچو))،ودر کنار آن چقدر عالی و باشکوه است غول خفه شده با فشار ماری بزرگ در فیلم ف.آ.برونی ((مارمسی)) دلیل دلتنگی و ملال ناتورالیستی و عدم فصاحت بسیاری از تصاویر و تابلوها بر خلاف عقیده بسیاری از نقاشان ،فقدان رنگ نیست، بلکه فقدان مهارت و توانایی آزادانه در اختیار گرفتن اشکال طبیعت، و آزادانه بیان کردن افکار و احساسات خود بر روی کرباس است. در سنن گذشته نمونه های ارزشمند فصاحت و بیان گری کمپوزیسیون وجود دارند.

صدها طرح پیش نویس رپین، طرح های بی شمار فدوتووا و- سیرف – نتیجه مشاهده و نگریستن به زندگی هستند : اسکیزهای فصیح و شگفت انگیز الکساندر ایوانف،برولووا،ایگوروا و سایر هنرمندان نقاش روس ، آثار آکادمیسین های نیمه دوم قرن هجدهم میلادی و نیز کل سیستم آموزش طراحی و نقاشی در جهت خلق تابلوها و تصاویر همه گویای ضرورت بیان آزادانه افکار خود در طراحی و نقاشی هستند.

در پایان می خواستم به چند نکته اشاره کنم :

ما به هر یک از مبتدیان و دوست داران هنرهای تجسمی توصیه می کنیم به تنهایی کار نکنند . بلکه بکوشند گروهی را تشکیل دهند و مکان مناسبی را پیدا کنند . و به لوازم مناسب و ادبیات مناسب از لحاظ تئوری و عملی برای طراحی دست یابند. ارتباط داشتن با نزدیک ترین مدرسه نقاشی،ثبت نام  در آن ،یا مشاوره ضروریست.در این شرایط از طریق کار منظم و مرتب می توان به سواد حرفه ای طراحی دست یافت.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *