خصوصیات رنگ

سلام دوستان نوید باقرپور هستم عاشق طبیعت , نقاشی و هنر در این مقاله با آموزش طراحی با نوید باقرپور در خدمت شما هستم

تعیین نقا ط روشن درطراحی

تعیین نقا ط روشن درطراحی

آموزش طراحی با نوید باقرپور- تعیین نقا ط روشن درطراحی:

اغلب اوقات برای تعیین نقا ط روشن درطراحی برروی کاغذ خاکستری از مل (گچ) استفاده می کنند. امادربکاربردن مل (گچ) باید خیلی مواظب بود. تمایل نقاشان مبتدیبه این روش موثر نقاشی به قدری زیاد است که بایستی به طورجدی آن ها را ازاین روش برحذر داشت. دراکثرموارد نقاش مبتدی جذب کنتراست بین ذغال وگچ می شود وازآن سوء استفاده می کند.

به خاطر سپردن این نکته ضروری است که گچ ونیزرنگ سفید(سفیدآب) ماهیت قدرت یکسان دارندوبه همین دلیل نمی توانند درساختن رشته های رنگی (گام های رنگ) استفاده شوند. رنگ سفید(سفیدآب) درهرجا که قرار بگیردهمچنان به قدرت خود باقی می ماند.باتیره شدن کاغذدراثر مرور زمان ،رنگ سفید (سفیدآب) ازتن کلی بیرون می افتد.

طراحی روی کاغذ خاکستری بدون مل (گچ) نیزامکان پذیر است ،اما ازآنجایی که رنگ خاکستری کاغذروشنی را به تصویر می کشد، کل  دیاپازون (باند-سری) رنگی (تناژ) بایستی کاهش یابد. اگرکاغذ خودرا باپوشاندن آن به کمک یک قلم موی مسطح بازشده درآب سس،چای غلیظ یا قهوه، رنگین کنیم امکانات جدید تعبیروتفسیر دربرابر ما گشوده می شوند. بایددانست کاغذی که به آن تن رنگی داده می شود به آسانی باپاک کن پاک می شود.

قدرت تن داده شده  به کاغذ گویای محیطی است که در آن  تصویر سوژه قرار دارد. بر روی چنین کاغذی تا آخرین لحظه با مداد یا ذغال بدون به کار بردن پاک کن و بدون استفاده از حداکثر قدرت مداد، طراحی می شود.در آخرین مرحله طراحی وقتی اصولا نورها و روشنی ها و سایه ها و نیم گام ها پدیدار می شوند، بایستی با کمک یک پاک کن سفت، روشن ترین نقاط را پرداخت کرد و به یادداشت که (برخلاف مل یا همان گچ که تنها یک تن دارد) مداد امکانات زیادی  در ایجاد تنالیته های مختلف سایه در روشن ترین نقاط دارد.

در پایان می خواستم به چند نکته اشاره کنم :

ما به هر یک از مبتدیان و دوست داران هنرهای تجسمی توصیه می کنیم به تنهایی کار نکنند . بلکه بکوشند گروهی را تشکیل دهند و مکان مناسبی را پیدا کنند . و به لوازم مناسب و ادبیات مناسب از لحاظ تئوری و عملی برای طراحی دست یابند. ارتباط داشتن با نزدیک ترین مدرسه نقاشی،ثبت نام  در آن ،یا مشاوره ضروریست.در این شرایط از طریق کار منظم و مرتب می توان به سواد حرفه ای طراحی دست یافت.

2 Comments

  1. محمود سنگدوینی گفت:

    سلام آقا نوید عزیز بسیار کاربردی وزیبا بود ،آرزو میکنم در تما مراحل زندگی موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *